top of page
  • irfancagla

Betonarme Nedir?

Betonarme Nedir?

Betonarme nedir sorusuna dış kuvvetlere karşı oldukça dayanıklı olan, yapı çeliği ile betonun kaymayacak şekilde birleştirilmesi ile elde edilen yapı malzemesinin genel adıdır denilebilir. Yapı işlerinde kullanılmakta olup kum, çakıl, su ve çimento gibi çeşitli malzemelerin karıştırılması ile elde edilen malzemelere beton denilmekte. Betonarme nedir için betonun eğilme ve çekme gibi güçlere karşı içerisine çelik eklenmesi ile ortaya çıkan dayanıklı yapılar betonarme olarak nitelendirilir. Betonarme ayrıca belli sınıfları da vardır. Beton cinslerine göre C25,C30.. vb. gibi sağlamlık derecelerine göre sınıflandırılabilir. Betonarme binalar demir, beton, tuğla yada emsal malzemesi ile birleşince betonarme yapılar ortaya çıkmaktadır.

Betonarmenin Avantajları

Betonarmenin avantajları yuvarlak çubuklar, tor çeliği, hasır çelik, düğümlü beton çeliği ve burmalı çelik betonarmede kullanılan çeliklerdir. Oldukça dayanıklı olan betonarmenin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

• Ekonomik ve dayanıklıdır. Uzun yıllar boyunca kullanılabilir. • İstenilen şekil oldukça kolay bir şekilde hazırlanabildiği için tercih edilen yapılardır. • Elektrik geçirmez özelliğine sahip olup aşınmalara karşı da dayanıklı bir yapıya sahiptir. • İnşaat yapımı esnasında süratli ve kolay bir işlem gerçekleştirmenize yardımcı olur. • Haşere ve böcekler betonarme yapılarda barınamaz. • Sıcaklığın artması gibi durumlarda veyahut sarsılmalar da betonarme esneklik gösterir ve genleşme sağlar.

Betonarme Yapılar

Betonarme yapılar dayanıklılık ve sağlamlık gibi özelliklere sahip olan kolonlar, döşemeler, kirişler; burulma, çekme ve basınç gibi çeşitli işlemlere maruz kalır. Betonarme yapılarda beton, basıncın oluşturduğu gerilime karşı direnç gösterir. Yapının dayanıklı olmasına ve kullanım amaçlarına göre ise kullanılan betonda da farklılıklar bulunur. Çelik ve beton birbirlerinin eksik özelliklerini tamamladıkları için dayanıklı yapılar ortaya çıkar. Yangına karşı oldukça zayıf olan çelik beton ile örtüldüğünde ise yüksek bir yapı malzemesi ortaya çıkar. Tamir ve bakım masrafının az olması nedeni ile betonarme yapılar tercih edilmektedir. Çok eski zamanlardan beri yapı malzemesi olarak kullanılan beton, en önemli inşaat malzemeleri arasında yer alır.

Beton Sınıfları

Beton sınıfları normal standartlarda pek çok betonarmede kullanılan malzeme genellikle C20 ve C30 betondur. Köprü, gökdelen gibi yüksek yapı inşaatlarında ise dayanıklılığı daha yüksek olan C30 ve C50 betonları tercih edilmektedir. Belirlenen kurallara ve standartlara göre Türkiye’de C20 beton kullanılması gerekir. C20’den daha düşük olan betonların kullanılması ise yasaklanmıştır. Beton cinsleri projenin Bölge Belediyelerde ruhsat onaylanma aşamasında çizilen statik projeye göre belirlenmektedir. Hangi beton cinsi kullanılması gerekiyorsa yapı denetim şeflikleri tarafından beton değerleri kontrol edilerek inşa süresine devam edilmektedir. Bu beton ölçümleri ilgili özel laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Radye Temel Nedir

Radye Temel Nedir? Radye temel, radye jeneral temel olarak bilinir. Radye temel, yükün zemine düzgün bir şekilde dağılmasını sağlamaktadır. Radye temelin sayesinde depreme karşı önlem de alınır. Depre

留言


bottom of page